განსახილველად წარმოდგენილი სადისერტაციო ნაშრომები

განსახილველად წარმოდგენილი სადისერტაციო ნაშრომები

  1. ალექსანდრე ჯიშიაშვილი ერთგანზომილებიანი ნანოსტრუქტურების მიღება და კვლევა
    ხელმძღვანელი -  პროფ. დ. ჯიშიაშვილი
  2. ანა ფიცხელაური სამედიცინო ტექნიკური ნაკეთობების ეროვნული ნომენკლატურული და კოდიფიკაციის სისტემის დამუშავება
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. გოცირიძე 
  3. გიორგი გიგილაშვილი მხედველობის ველის კომპიუტერული ანალიზატორი
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ზ. ღურწკაია
  4. მარიამ წიკლაური ტელემედიცინის მობილური სადგურის დამუშავება
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. გოცირიძე პროფ. ზ. ღურწკაია
  5. ირაკლი ბულია Web-აპლიკაციების დაპროექტება და რეალიზაცია ელექტრონული ბიზნესის მართვაში 
    ხელმძღვანელი -  პროფ. გ. სურგულაძე
  6. შორენა ხიზანიშვილი ერთიან ტექნოლოგიურ ციკლში GaAs სტრუქტურის მიღების პროცესის დამუშავება 
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. კალანდაძე
  7. ლევან ჯიქიძე ბირჟის ორგანიზაციის ქსელური მოდელის დამუშავება 
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ზ. გასიტაშვილი, პროფ. კ. კამკამიძე.
  8. ლალი ტოკაძე გამოსახულებათა ვეივლეტ და სხვა შეკუმშვის მეთოდების კვლევა და გამოყენება სამედიცინო ამოცანების გადაწყვეტისას
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. ჩხეიძე
  9. ეკატერინე ბოჭორიძე სიმპლექსზე გეგმების მახასიათებლების კვლევა კომპონენტების გაზომვათა განუსაზღვრელობის
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. ზედგინიძე, პროფ. ნ. ბერაია
  10. ეკატერინე გვარამია მესამე რიგის როტატაბელური გეგმების თვისებების კვლევა ექსპერიმენტის შეცდომების პირობებში
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ნ. ბერაია
  11. ვლადიმერ ადამია ინფო-საკომუნიკაციო ქსელების საიმედოობის შეფასების და ამაღლების მოდელები ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. მიქაძე, პროფ. რ. კაკუბავა
  12. ნინო ჯოჯუა მტყუნებამდგრადი ტექნიკური სისტემების შექმნის პრობლემები და მათი გადაწყვეტის ეფექტური მეთოდები
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. მიქაძე,  პროფ. რ.კაკუბავა
  13. ნატო თუშიშვილი საქართველოს მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების ანალიზი ფრანგიშვილი-ობგაძის მოდელის ბაზაზე 
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. ობგაძე
  14. თამარ მენაბდე ხარისხის მართვა საგანმანათლებლო სისტემაში 
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. ზედგინიძე, პროფ. რ. ჟვანია
  15. ლალიტა დარჩიაშვილი ურანის ბინარული და სამკომპონენტიანი ნაერთებისა და სელენიდების იშვიათმიწა ელემენტებთან მყარი ხსნარების მაგნიტური თვისებები
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ზ ჩაჩხიანი
  16. ვლადიმერ მიქელაშვილი მანგანუმშემცველი გახსნილი მაგნიტური ნახევარგამტარები
    ხელმძღვანელი -  პროფ. პ.კერვალიშვილი
  17. გენადი გელაშვილი ღრმა ბურღვის საბურღი დანადგარების როტორული მაგიდის ელექტროამძრავის სისტემების კვლევა
    ხელმძღვანელი -  პროფ. გ. მაჩაბელი, პროფ. ნ. მჭედლიშვილი
  18. გიორგი კობახიძე სპილენძის ფუძის შენადნობებში შინაგანი ხახუნის პროცესების სტრუქტურული ასპექტების გამოკვლევა 
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ე. ქუთელია
  19. ბეჟან კოტია ელექტრონების და პოლარონების ძვრადობის კვანტური თეორიის ზოგიერთი საკითხი ნახევარგამტარებსა და იონურ კრისტალებში
    ხელმძღვანელი -  პროფ.
  20. ვლადიმერ მიქელაშვილი ნახევარგამტარული სპინტრონიკის ფართოზონიანი გახსნილი მაგნიტური ნახევარგამტარები
    ხელმძღვანელი -  პროფ. პ.კერვალიშვილი
  21. ეკატერინე როჭიკაშვილი დაკავშირებული ელექტრული წრედების მათემატიკური მოდელების პროგრამული დამუშავება
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ზ.წვერაიძე
  22. თეა ხუციშვილი ზოგიერთი მაღალგანზომილებიანი დინამიკური სისტემის მასშტაბური ინვარიანტობისა და არაწრფივი სტრუქტურის კვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. მაჭარაშვილი
  23. ლინა მღებრიშვილი ინფორმაციის დაცვა კომპიუტერულ ქსელებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ.თევდორაძე, პროფ.ნ. ლომინაძე
  24. მაია ჭაბაშვილი ჰოლის W-ხარისხოვანი ჯგუფების და ლის ალგებრების მესერული იზომორფიზმები
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. თავაძე
  25. რამაზ ცერცვაძე ტექნოლოგიური აგრეგატების ელექტროავტომატიკის სქემების სტანდარტიზაციისა და ოპტიმიზაციის მეთოდების დამუშავება და გამოკვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. ი. ზედგინიძე
  26. გულნარა კოტრიკაძე ინფორმაციის დაცვა კომპიუტერულ სისტემებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. ს ცირამუა
  27. ნანული მიქიაშვილი მრავალარხიანი მომსახურე სისტემების საიმედოობის და ეფექტურობის პროგნოზირების ადაპტური მოდელები
    ხელმძღვანელი - პროფ. ი, მიქაძე
  28. დავით ნარიმანაშვილი გამოსახულებათა ეფექტური კოდირება მორფოლოგიური და ფრაქტალური აგებების საფუძველზე
    ხელმძღვანელები - პროფ. ნ. ხარატიშვილი, პროფ. ი. ჩხეიძე
  29. ნინო ლოლაშვილი კორპორაციული ქსელის ძირითადი პარამეტრების ოპტიმალური შერჩევის პრინციპის დამუშავება დასახელებული პარამეტრის მინიმიზაციის ბაზაზე 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. ჩადუნელი
  30. ლილი ლობჟანიძე კომპიუტერული ქსელის წარმადობის ამაღლება ოპტიმალური მარშრუტიზაციის შერჩევით და ნაკადების  მართვის ამოცანის გადაწყვეთით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ნ.ლომინაძე
  31. მაიერ ალექსანდრე გამოთვლითი სისტემების ექსპლუატაციის პროცესის საიმედობის ამაღლების მეთოდების დამუშავება 
    ხელმძღვანელი - პროფ. კ. კამკამიძე
  32. მაია ოხანაშვილი მარკეტინგის იმიტაციური მოდელების აგება და კვლევა ობიექტ_ორიენტირებული მეთოდებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. სურგულაძე
  33. ლოლიტა ბეჟანიშვილი  პროგრამული უზრუნველყოფის შექმნის კოლექ¬ტიური მეთოდების სწავლების პროცესების მოდელირება
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. ბოსიკაშვილი
  34. მალხაზი ჭელიძე  კრიპტოსისტემისა და ციფრული ხელმოწერის ალგორითმების სინთეზისათვის 
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. მეგრელიშვილი
  35. მაკა ხართიშვილი მუნიციპალური სისტემების სოციალურ-ეკონომიკური     განვითარების ინტეგრირებული  კომპიუტერული  მოდელის დამუშავება 
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ზ.გასიტაშვილი  ა.ფრანგიშვილი
  36. მიხეილი მანუკოვი   ტელემედიცინის კომპიუტერული ქსელების ეფექტურობის ამაღლება 
    ხელმძღვანელი - პროფ. კ. კამკამიძე
  37. მერაბ თავართქილაძე თბოგადაცემის პროცესის მათემატიკური აღწერა, მოდელირება და მართვა თბოენერგეტიკულ დანადგარებში
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ნ. ჯიბლაძე 
  38. ლალი ჩახვაშვილი მიკრო და ნანო კომპონენტების საფუძველზე თანამედროვე ელექტრონული მოწყობილობების აგების პრინციპები
    ხელმძღვანელი - პროფ.  პ. კერვალიშვილი
  39. თეიმურაზ ტაბატაძე ელექტრონულ კომპონენტთა საიმედოობაზე დაჩქარებული გამოცდების შემუშავება და კვლევა 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ო. ნამიჩეიშვილი
  40. სერგო სერგეევი იურიდიულ-სამართლებრივი დოკუმენტაციის შინაარსის კლასიფიკაციის ავტომატიზებული სისტემა
    ხელმძღვანელი - პროფ. ლ. ჩხაიძე
  41. გიორგი მაისურაძე  კვების პროდუქტების დამზადების მართვის ექსპერტული სისტემა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გოგიჩაიშვილი
  42. გიორგი შენგელია საინჟინრო გეომეტრიის საფუძვლების მეთოდოლოგია და მისი კომპიუტერული მხარდაჭერა
    ხელმძღვანელი - ა. შავგულიძე  
  43. ნანა მაღლაკელიძე  არაწრფივი დინამიკური ობიექტების მართვის სისტემებისსინთეზი სინერგეტიკული მეთოდებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ვ. სესაძე
  44. მაია მიქელაძე თავის ტკივილის სინდრომზე დაფუძნებული ექიმის გადაწყვეტილების მხარდამჭერი ექსპერტული სისტემა
    ხელმძღვანელი -  აკადემიკოსი ვ.ჭავჭანიძე
  45. გიორგი ბაღათურია ჰიპერბოლური ამოცანების რამდენიმე არაწრფივი ვარიანტიშერეული ტიპის კვაზიწრფივ განტოლებათა ერთიკლასისათვის
    ხელმძღვანელი - პროფ. ჯ. გვაზავა
  46. ქეთევან დავითაძე ტულიუმის, პრაზეოდიუმის და ნეოდიუმის ერთნახევრიანი სულფიდების თხელი ფირების მიღება, ლეგირება და ფიზიკური თვისებები
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. ჯაბუა
  47. ელისაბედი ასაბაშვილი წყლის რესურსების განაწილება და მართვა სარწყავ სისტემებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. წვერაიძე   მ. ვართანოვი
  48. გოჩა დალაქიშვილი  ენერგოსისტემების მდგრადობის გამოკვლევა არაწრფივი დინამიკის მეთოდების საშუალებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ვ. სესაძე
  49. ხათუნა აბულაშვილი საგადასახადო სისტემისათვის ინფორმაციული უზრუნველყოფის სისრულის და წინააღმდეგობითობის მოდელების აგების პრინციპების დამუშავება და კვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ზ. ბოსიკაშვილი
  50. ირინა ვაჭარაძე ბიზნეს პროგრამების ექსპერტულ შეფასებებში მხარდამჭერი გადაწყვეტილებების მიღების მეთოდებისა და მოდელების შემუშავება
    ხელმძღვანელი - პროფ.  გ. სურგულაძე
  51. ეკატერინე მაღრაძე  საგადასახადო სისტემის მუშაობის შეფასებისმოდელების დამუშავება და კვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ზ. ბოსიკაშვილი
  52. მეგი გიუტაშვილი ინტელექტუალური რესურსების მოდელირება და მართვა ქსელური ტექნოლოგიებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. სურგულაძე
  53. მალხაზ ბიბილური ნამზადთა საიმედობის გაზრდის მიზნით ნეიტრონული დასხივების გავლენა ითონების ფიზიკო-მექანიკურ თვისებებზე
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. ჩაჩხიანი, პროფ. რ. ცხვედაძე
  54. მარინა კაშიბაძე განაწილებულ სისტემებში ინფორმაციული რესურსების მართვის ინსტრუმენტული საშუალებების დამუშავება
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. სურგულაძე
  55. ცაცა ნამჩევაძე მასობრივი მომსახურების გამოთვლითი სისტემების ანალიზი მათი საიმედოობის გათვალისწინებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ი. მიქაძე 
  56. კახა გორგიძე ფორმის მახსოვრობის ეფექტი და ზედრეკადობა ტიტანის ზოგიერთ შენადნობში
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. ფერაძე
  57. სერგო გოთოშია ლაზერული რამან-სპექტროსკოპიით ზოგიერთი ნახევარგამტარის ფუნდამენტური ოპტიკური თვისებების გამოკვლევა და იონური ინპლან¬ტა¬ციის ზეგავლენა მათ რამან-სპექტრზე
    ხელმძღვანელი - პროფ. ვ. ვავილოვი
  58. ვასილ ხაჩიძე არაფორმალიზებული ცოდნის წარმოდგენის ბაზაზე ექსპერტული სისტემების გენერატორის აგების მეთოდების კვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გოგიჩაიშვილი, პროფ. ვ. ჟალბი- (საფრანგეთი)
  59. გოჩა ჩავლეშვილი ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. თანაკვეთის წირების აგება ტოპოლოგიური და კვადრატული გარდაქმნების გამოყენებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. ლაშხი
  60. ციური ნოზაძე გორის უნივერსიტეტი მათემატიკური და საანგარიშო მანქანები და მოწყობილობები
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. სამხარაძე
  61. მარინე ჩხიტუნიძე მაგნიტური ველის ტოპოლოგიური თავისებურებები დედამიწის მაგნიტოსფეროს დღის მხარის საზღვრის მახლობლად
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. კერესელიძე
  62. ალბერტ რურუა. მოძრავი ობიექტის რთული ტექნიკური სისტემების ექსპლუატაციის საიმედოობის და უსაფრთხოების მოდელები
    ხელმძღვანელი - პროფ.ი. მიქაძე, პროფ. ტეფნაძე.
  63. ირმა დავითაშვილი თვითმფრინავის ფრთის პროფილის ოპტიმიზაცია
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ.ობგაძე
  64. თინიკო მშვიდობაძე გორის უნივერსიტეტი ინფორმაციული ტექნოლოგიები ენერგოსისტემის შეფასებასა და პროგნოზირებაში
    ხელმძღვანელი - პროფ. კ. კამკამიძე
  65. პლატონ მანჯავიძე. ახალი უკონტაქტო ინდუქციური გარდამქმნელების აგების პრინციპები მუდმივი მაგნიტური ენერგიის გამოყენებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ო. ლაბაძე
  66. ია მოსაშვილი.  მულტიმედია ოპტიმალური მართვის თეორიაში
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. ობგაძე, პროფ. ნ. მჭედლიშვილი
  67. გურამ ბოკუჩავა პოლიკრისტარლური კრემნიუმ გერმანიუმის ფიზიკო მექანიკური და ელექტრო ფიზიკური თვისებები Si1-xGex(0.1≤x≤0.3) 
    ხელმძღვანელი -  პროფ.  გ. დარსაველიძე
  68. ირაკლი ცხვედაძე  ტექნოლოგიური პროცესების ეფექტური ყოფაქცევის მეთოდების დამუშავება ინფორმაციულ სისტემებში
    ხელმძღვანელი -  პროფ. გ. გოგიჩაიშვილი
  69. ცერგო მონუკოვი  ყბა-სახის არის დაავადებათა დიაგნოსტიკის ექსპერტული სისტემა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გოგიჩაიშვილი
  70. მარინა ჩხარტიშვილი  მაგნიტური რეზონანსის ხაზის ფორმა და რელაქსაციის დრო მყარ სხეულებში იზოტროპული და ანიზოტროპული სპინური ურთიერთქმედებებით
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ე. ხალვაში
  71. ბესარიონ ჩიხრაძე  თანამედროვე სატრანსპორტო საშუალებებში ელექტრომაგნიტური თავსებადობის დიაგნოსტიკისა და ანალიზის ექსპერტული სისტემა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გოგიჩაიშვილი
  72. გულნარა ჯანელიძე ქსელში მატერიალური ნაკადების ოპერატიული მართვის სისტემა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გოგიჩაიშვილი